Цистит? Вижте как да го преборите с домашни средства
Цистът засяга предимно жените, но в последните години зачестиха случаите и на мъже, които се оплакват от симптомите, узна nie-jenite.
В стари времена, когато не е имало тестове, с които да се установи причинителят, традиционната медицина е намерила начин за лечение с билки.
Ечемичената вода е едно от традиционните средства за справяне с дискомфорта.
Цярът се приготвя, като шепа перлен ечемик се сварява в 1 литър вода, докато течността остане около 500 мл. Може да се добави мед от манука и лимон по желание. Пие се три-четири пъти дневно.
За премахване на болката аналгетично действие имат хмел, широколистен живовляк, блатен аир, червен глог, дилянка, джоджен, риган, маточина, трицветна теменуга, дяволска уста, планинска арника.
Най-популярните билки за „първа помощ“ при появата на цистит са мечото грозде и червената боровинка. Отварата от червени боровинки се приготвя, като 3 супени лъжици плодове се варят в 1литър вода 20 минути на слаб огън. Прецежда се и се изпива получената отвара за един ден. Може да се приема вместо вода.
Сокът от червена боровинка пречи на бактериите да се захващат за лигавицата на пикочния мехур. Смята се, че инфекциите отговорни за настъпването на цистит притежават тънки, наподобяващи косъмчета, израстъци, посредством които се залавят за лигавицата на пикочната тръба и се разпространяват към пикочния мехур.
Съдържащите се в сока киселинни вещества увреждат този фимбриален апарат и нарушават способността му за задържане върху лигавицата. 30 мл неподсладен сок от червена боровинка или 400 мг екстракт са подходящи за ежедневен прием с цел предотвратяване на инфекция на пикочните пътища. Ако обаче инфекцията е вече налице, приемът е по една чаша на ден. Червената боровинка е много ефективна при хроничния цистит.
Черните боровинки също се използват за превенция и лечение на инфекция на пикочните пътища, като подобно нa червената боровинка те засягат фимбриалния апарат на бактериите. Сокът от черни боровинки е с малко по-остър вкус, затова може да се смеси с гроздов сок или сок от ябълка.
Мечото грозде е добре познато средство при бъбречни заболявания и инфекции на пикочните пътища. Действието на тази билка включва успокояване на болката, разширение на пикочните пътища и почистването им от попаднали в тях бактерии. Пие се като отвара. Една супена лъжица от изсушената билка се накисва за една нощ в половин литър вода.
Сутринта полученият извлек се вари в продължение на 5 минути, след което се прецежда се и се приема по 1-2 супени лъжици, 3 или 4 пъти на ден след хранене. Към отварата се прибавя и чаена лъжичка сода бикарбонат. Сместа е много горчива, но пък след втория-третия прием облекчението е осезателно.
Прегледана: 5609
Коментарите са затворени.